Türk Kahvesi'nin Antioksidan Özelliği Araştırıldı

Osmanlı Kahvecisi, bilimsel çalışmalara öncü olmaya ve üniversitelerle işbirliği içerisinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.

Uludağ Üniversitesi Gıda Kimyası Bölümü’nden Doç. Dr. Yasemin Şahan, Kocaeli Üniversitesi Gastroenteroloji ve Mutfak Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Dülger Altıner ile Proje Sorumlusu Sümeyra Çağlak önderliğinde yürütülen çalışma, 8 aylık bir süreçte gerçekleştirildi. Araştırmada, kahve çekirdekleri ve çekirdek zarları detaylı olarak incelendi.

Farklı bölgelerden temin edilen 10 çeşit yeşil çiğ kahve çekirdeği, 12 çeşit Espresso ile kavrulmuş Türk Kahvesi çekirdeğinin yanı sıra kavrulan 12 çeşit kahve çekirdeği zarının “antioksidan kapasiteleri” ve “biyoalınabilirlik seviyeleri” incelendi. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; kavrulmuş kahve çekirdeklerinin kavurma sıcaklığı arttıkça antioksidan kapasitesinin azaldığı tespit edildi. Osmanlı Kahvecisi’nin geleneksel usule uygun kavrulan Türk Kahvesi çekirdeklerinin antioksidan kapasitesinin, espresso için kavrulan çekirdeklere kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Osmanlı Kahvecisi olarak, geleneksel kahve kültürümüzü yaşatmak, geleceğe taşımak ve yüksek standartlarda ürünler hazırlamak için bilimin ve araştırmanın rehberliğinde ilerlemeye devam ediyoruz. Yüksek lisans ve doktora seviyesinde çalışmalar yürüten öğrencilere üretim sürecinde destek olmaya ve Türk Kahvesi’ni dünyaya tanıtma misyonumuz doğrultusunda faaliyetlerimizi yürütmeye devam ediyoruz.

 

Tüm Haberler