75 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!

SPOR / Yaz Geldi! Dalış Tüplerinizi Hazırlayın

tarihinde July 21, 2020

Tarihte yiyecek bulmak veya savaş sırasında casusluk yapmak gibi amaçlarla derin suların altında başlayan dalış macerası, günümüzde önemli bir spor dalı halini almış durumda. Mevsim ne olursa olsun yapılabilecek, eğlenceli, esrarengiz ve macera dolu bu spor; ilk etapta her ne kadar göze korkutucu görünse de deneyimleyen kişilere göre dünyaya yeni bir gözle bakmaya başlamanızı sağlıyor. Elbette her spor dalında olduğu gibi, dalış konusunda da belli bir eğitimden geçmek gerekiyor. Serbest ve scuba (aletli) olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilen dalış, günümüzde bir eğlence ve spor aktivitesi olmasının yanı sıra, keşif amacıyla da yapılıyor. Ülkemizin turistik bölgeleri ise, bu konuda başlangıç seviyesinde olan veya işi ilerletip, eğitmen seviyesine gelmek isteyenler için oldukça elverişli.

Dalış Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Turistik amaçla da olsa öncelikle mutlaka temel dalış eğitiminden geçmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, çeşitli kategorilerde de eğitim alarak dalış sertifikası sahibi olabilirsiniz. Tüm gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra ise, aldığınız bröve ile dalış yapmaya uygun olan her noktayı keşfetmeye başlamak için önünüzde bir engel kalmıyor. Fakat ne kadar profesyonel olursanız

Özellikle tüplü dalışlar bunun için hiç uygun olmadığından, ‘’buddy’’ diye adlandırılan bir dalış öneriliyor. Böylece hem can güvenliğiniz, hem de gördüğünüz güzelliklere arkadaşınız da eşlik ediyor. Bunun dışında ekipmanlarınızı da öncesinde mutlaka kontrol etmeniz, dalış sırasında uygun olan tüm işaretleri kullanmanız ve daha da önemlisi dalışın tüm kurallarına uymanızın hayati derecede önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Türkiye’nin Gözde Dalış Noktaları
Dalış sporu ile tanışmak veya bu tutkunuzu doyasıya yaşayabilmek için engin suları çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Zaten doğa ananın oldukça bonkör davrandığı ülkemizde birbirinden ilgi çekici dalış noktaları hali hazırda mevcut. İşte deneyimlemek isteyebileceğiniz dalış noktalarından birkaçı:
-Fethiye-Akvaryum Koyu: Burada çok derinlere inmeden yaklaşık 17-18 metrelerde bile birçok deniz canlısı görebilirsiniz.
-Çeşme-Fener Adası: Eğer mercan, sünger ve fok gibi deniz canlılarıyla tanışmak istiyorsanız, 18 m derinliğindeki Fener adası tam size göre. -Bodrum-Reef: Renkli bir deniz altı vaat eden Bodrum Reef bölgesi, canlı çeşitliliğiyle de ziyaretçilerini büyüleyen mükemmel dalış noktalarından bir tanesi.
-Kalkan-Sakarya Batığı: Maceracı ruha sahip olan deneyimli veya deneyimsiz dalgıçların 
uğrak yeri olan Kalkan-Sakarya Batığı noktasının derinliği 50 metreye kadar gidebiliyor.

Saros-İbrice Limanı: Hemen hemen her dalgıcın bildiği noktalardan olan İbrice Limanı, dalış ve eğitim açısından uygun olmasının yanı sıra; aynı zamanda sualtı fotoğrafçılığı için de ideal noktalar arasında yer alıyor.

-Kaş-Kanyon: İki kayalığın arasından dalış yapılabilen ve bunun için özel izin alınması gereken bölge, görsel büyüleyiciliğiyle de sualtı fotoğrafçıları için ideal noktalardan biri olarak biliniyor.

Kaynak:

http://www.daliskurslari.net/ dalis-noktalari.html

Bu yazı Derkii dergisinin 13. sayısından alınmıştır.